Команда Куланов енд Ко груп, працюємо в тісній співпраці з болгарськими колегами і клієнтами, надаючи їм необхідні бухгалтерські, юридичні та фінансові послуги для розвитку в нових умовах і на новому ринку.
Ми з радістю позбавимо Вас від постійної необхідності стежити за змінами в законодавстві та витрачати час на паперову тяганину, ми оптимізуємо ваш податковий тягар і допоможемо з вибором режиму оподаткування та організаційно-правової форми в Болгарії, а також інших країнах ЄС.
Битви виграє армія, а війну – економіка!
Під час війни, коли економіка країни в буквальному сенсі призупинилася, слід шукати способи, щоб забезпечити її функціонування, де це можливо і насамперед безпечно…
Болгарія має доступ до таких ринків:
- Південно-Східна Європа – швидкозростаючий ринок зі 122 мільйонами споживачів.
- ЄС – Болгарія пропонує найнижчі витрати на обслуговування бізнесу, безмитний доступ до ринку з 500 млн. споживачів.
- Близький схід і Північна Африка.
- Транзитна країна: порти, автобани, залізниці, Дунай, межує з Туреччиною, Грецією, Македонією, Сербією, Румунією, Чорним морем.
Також до переваг Болгарії можна віднести низькі ставки оподаткування, невеликі строки реєстрації компанії та низький рівень витрат на її утримання.
Якщо у Вас виникла потреба в реєстрації юридичної особи в Болгарії, звертайтеся!
Ми надамо Вам необхідний сервіс для комфортного відкриття Вашої компанії.
Що потрібно для реєстрації компанії в Болгарії?
У Болгарії є звична для нас форма юридичної особи – Товариство з Обмеженою Відповідальністю з одним (ЕООД) або двома і більше (ТДВ) засновниками. Мінімальний статутний капітал – 2 лева, який має бути внесений до реєстрації на спеціально для цього відкритий банківський рахунок. Алгоритм реєстрації здається простим, але пакет документів досить значний:
- нотаріально завірений зразок підпису на кожного із засновників
- документ із банку про відкриття рахунку
- договір управління (для ООД) або рішення одноосібного власника (для ЄОВД)
- дружній договір (для ГОД) або установчий акт (для ЄОВД)
- протокол із рішенням про заснування (для ГОД)
- а також декларації для кожного із засновників
Якщо це необхідно, то під час реєстрації ви можете одразу ж подати заяву про реєстрацію за ДДС (ПДВ).
Після внесення фірми до Торгового реєстру, вона автоматично буде зареєстрована в НАП (Національне агентство з приходів, аналог нашої податкової служби).
- Нижче наведено дані з основними податковими ставками:
- Податок на прибуток – 10%
- Податок на дивіденди – 5%
- Соц. платежі на зарплату – близько 40%
- ЄСВ - 18,9% (134 лева)
- ЄСВ + «прибутковий» - 22,4% (550 лев) (дір 1080)
- Мін. Зарплатня – 710 лев
- Термін реєстрації – від 24 годин, після подання всіх документів до Торгового Реєстру.
- Статутний капітал - мінімум 2 лева
- Назва - унікальна назва КИРИЛИЦЕЮ
- Соц. платежі на самозайняту особу - 27,8% від мінімальної зарплати в Болгарії
Як відбувається реєстрація юридичної особи в Болгарії?
Для реєстрації компанії нам знадобиться особиста присутність засновників, біометричні закордонні паспорти, адресна реєстрація та тимчасовий захист. Наявність цього пакета документів спростить і прискорить процедуру реєстрації. Отримання адресної реєстрації та тимчасового захисту займає 1 робочий день.
Також необхідно підготувати пакет документів (протоколи, статут). Цей пакет документів готується заздалегідь ще до приїзду засновників до Болгарії на підставі скан. копій паспортів та анкети. В анкеті клієнт визначається з назвою, видами діяльності, розміром статутного капіталу і формою власності.
Як і в Україні, в Болгарії неможливо відкрити компанію без юридичної адреси. Важливий момент, реєстрація платником ПДВ і робота в перший рік вимагає наявність діючої юридичної адреси, де прийматиметься кореспонденція, висітиме вивіска і під час візиту контролерів перебуватиме представник або директор.
Відкрити фірму в Болгарії неможливо без рішення банку. Банк перший вивчає документи щодо майбутньої компанії, її засновників і приймає рішення про відкриття рахунку. Якщо все добре, то рахунок буде відкрито протягом трьох робочих днів і після внесення статутного капіталу (мінімум 1 євро- (2 лева) можна приступати до реєстрації компанії.
На жаль, почастішали відмови у відкритті рахунків для громадян України, однак якісний пакет документів і правильний вибір банку дає змогу цей ризик максимально скоротити. За таку перевірку і саме відкриття, банк бере комісію в розмірі від 100 євро.
Уся процедура займає 1-2 робочих дні.
Після реєстрації в торговому регістрі необхідно відкрити розрахунковий рахунок (зазвичай у тому ж банку). Комісія банку від 50 євро. У Болгарії дуже важлива репутація, фінансовий моніторинг покладено на банки, ви не зможете зареєструвати юридичну особу, якщо банки Вам відмовлять у відкритті рахунку! Правильне подання документів збільшить шанси на вирішення цього питання.
У разі якщо компанія планує працювати на зовнішній ринок (імпорт, експорт) реєстрація ПДВ обов'язкова! При поданні заяви на реєстрацію компанії необхідно відразу подати на реєстрацію ПДВ.
Якщо у Вас виникла потреба в реєстрації юридичної особи в Болгарії, звертайтеся! Ми надамо Вам необхідний сервіс для комфортного відкриття Вашої компанії.
Бухгалтерське обслуговування та податки в Болгарії
Щомісячне бухгалтерське обслуговування
Залежно від кількості найманого персоналу, кількості та складності операцій, наявності ПДВ (ДДС), буде розрахована вартість бухгалтерського обслуговування.
Представництво інтересів
За законодавством Болгарії управителем (директором) може бути власник. У разі, коли власник директор (управитель) компанії відсутній у країні, водночас необхідно здійснювати представлення інтересів компанії в банках, держ. органах під час одержання ліцензій, оформлення договорів тощо (все, що виходить за межі умов договору за бухгалтерське обслуговування), потрібен управитель.
Податки та платежі
Ставка податку на прибуток у Болгарії 10%, податок на дивіденди 5%. Податки на зарплату на 1 співробітника: від 300 лев (нарахування та утримання з мінімальної зарплати).
«Куланов енд Ко»
допоможе Вам, звертайтесь
Ми допоможемо Вам у веденні бухгалтерського обліку та оподаткування приватних осіб, компаній малого, середнього та великого бізнесу, а також підприємств, що починають свою діяльність.
Відкриття розрахункового рахунку в Болгарії для юридичних і фізичних осіб
Відкрити рахунок у болгарському банку має право громадянин будь-якої держави, зокрема іноземці, які не є резидентами Болгарії. Іноземні юридичні особи, включаючи офшорні компанії, також можуть відкрити розрахунковий рахунок.
Відкрити рахунок у закордонному банку самостійно – досить непроста процедура з безліччю підводних каменів, Болгарія не виняток. У Болгарії дуже важлива репутація, фінансовий моніторинг покладено на банки, ви не зможете зареєструвати юридичну особу, якщо банки Вам відмовлять у відкритті рахунку! Правильне подання документів збільшить шанси на вирішення цього питання.
Клієнти можуть керувати своїми рахунками онлайн, за допомогою інтернет-банкінгу та мобільного додатка. За необхідності до рахунків можна прив’язати дебетові картки, які дадуть змогу розраховуватися і знімати готівку по всьому світу.
- заява на відкриття рахунку
- документи, що засвідчують особу – закордонний паспорт, цивільний паспорт
- довіреність, якщо рахунок відкривається без особистої присутності бенефіціара, не завжди є така можливість
- документи, що засвідчують особу бенефіціара
- копії установчих документів
- документи, що підтверджують наявність юридичної адреси
- довіреність – якщо від імені юридичної особи діє представник
- оригінал або нотаріально засвідчена копія свідоцтва/сертифіката про реєстрацію
- документи, що засвідчують особу бенефіціара
- установчі документи, перекладені болгарською та легалізовані
- довіреність – у разі віддаленого відкриття рахунку, не завжди є така можливість
«Куланов енд Ко» допоможе Вам, звертайтеся
Ми допоможемо Вам відкрити рахунок у болгарському банку, місто Софія.
КІК: Повідомлення про іноземну компанію
З початку війни в Україні багато українських бізнесменів вирішили запровадити бізнес в інших країнах. Для цього заснували компанії де є власниками або здійснюють фактичний контроль. Іноземні компанії мають місцевого бухгалтера, успішно розвиваються і платять податки в країні створення, але не враховують всі вимоги Українського податкового законодавства.
Починаючи з 01.01.2022 українські компанії та фізичні особи громадяни України, які володіють або контролюють іноземні компанії (структури), мають повідомити про створення (набуття частки), звітувати про прибутки КІК та сплачувати з них податки в Україні.
Що таке КІК?
КІК – Контрольована Іноземна Компанія. Відповідно до п.п. 39 прим. 2.5.5 п. 39 прим. 2.5 ст. 39 прим. 2 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) фізична особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган:
- про кожне безпосереднє чи опосередковане придбання частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної особи контролюючою особою відповідно до вимог ст. 39 прим. 2 ПКУ;
- установа, створення чи придбання майнових прав частку в активах, доходах чи прибутку освіти без статусу юридичної особи.
- Контролером КІК визнається фізична чи юридична особа, яка:
- володіє в іноземній юридичній особі часток у розмірі понад 50%;
- або часткою у розмірі більш ніж 10% (для 2022 та 2023 звітних періодів – більш ніж 25%), якщо декілька резидентів України володіють у цій юридичній особі частками, розмір яких у сукупності становить 50% і більше;
- або здійснює фактичний контроль за іноземною юридичною особою окремо або разом з іншими резидентами України - пов'язаними особами (пп. 392.1.1, 392.1.2 п. 392.1 ст. 392 ПКУ, п. 54 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Таким чином, якщо Ви (фізична особа), або ваша компанія з України, відкрили, купили частку в іноземній компанії, а може і навпаки вже встигли закрити або продати іноземну компанію, то протягом 60 днів з дня такого придбання (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю) маєте надіслати до податкової повідомлення за спеціально встановленою формою, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог ПКУ.
За неподання Повідомлення передбачені штрафні санкції.
У 2022 році штраф становить 744 300 грн. за кожен (!) факт неподання.
Вся інформація про реєстрацію компанії, її власників у багатьох країнах світу є відкритою. Усі фінансові операції є прозорими та підлягають моніторингу з боку фінансових установ, також є обмін податковою інформацією між країнами, в тому числі Україною. Тому, думка, що податкова України не знатиме про всі ваші іноземні компанії та рахунки є помилковою.
Також, коли закінчиться фінансовий рік постане питання щодо сплати податків та уникнення подвійного оподаткування і для цього вам необхідно буде звертатися до податкової України і це питання також може буде актуалізовано, вже зі штрафами. Тому краще зараз повідомити і уникнути зайвих штрафів.
Контролери КІК зобов'язані щорічно подавати звіт про свої КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік (пп. 392.5.2 п. 392.5 ст. 392 ПКУ).
Водночас першим звітним роком є 2022 рік, але контролери КІК мають право подати звіт про КІК за 2022 рік одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи (подають зазвичай до 1 травня) або податкової декларації з податку на прибуток підприємств (подають зазвичай до 1 березня) вже за 2023 рік (тобто 2024 року) із включенням зазначеного в такому звіті скоригованого прибутку КІК до показників відповідних декларацій за 2023 рік (п. 54 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Тобто звітувати будемо тільки у 2024 році.
Україна має багато угод про уникнення подвійного оподаткування, тому зазвичай не буде додаткових податків за діяльність вашої іноземної компанії в Україні. Штрафи за неподання звітності по КІК великі, тому теж радимо не ігнорувати.
«Куланов енд Ко»
допоможе Вам:
- Подати повідомлення та звітності по КІК в Україні.
- Проконсультувати з усіх питань щодо звітності та уникнення подвійного оподаткування.
- Болгарія, м. Софія
- +359877076183
- kulanov.alexander@gmail.com
- ПН-ПТ з 10-00 до 18-00